Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sandığın kazası 5 yılda bir olabiliyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Hasköy Kültür Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen, “Sandık Yönetim Kurulu İftarı”nda konuşma yaptı.

Pazar günü yapılacak seçimlere, “Beyoğlu’nun bir başka heyecanla hazırlandığını ve sandıklarda kuş uçurtmayacaklarına inandığını” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah erken saatlerde sandıklara ulaşıp “orayı kontrol altına alacaklarını” belirtti.

‘HELE HELE BİR HACIHÜSREV MACERAM VAR Kİ…’

Erdoğan, “Bizler, sandık kurulu üyesi olduğumuz zamanlarda olaya böyle yüklenirdik. Hele hele bir Hacıhüsrev maceram vardır ki, o Hacıhüsrev maceramda Allah rahmet eylesin bir Kudret kardeşimiz vardı. Bu Kudret kardeşim sabah namazında sandık mahalline gidiyor, orada acaba arkadaşlar geldi mi, gelmedi mi orayı kontrole gidiyor ama maalesef arkadaşlar gelmemişler. Sonra ben, Hacıhüsrev’e gittiğimde bana dedi ki ‘Başkan öyle diyorsun ama…’ -bu anlattığım benim 1989- ‘Böyle diyorsun ama bu senin ekip namaza da gitmiyordu.’. Tabii bir taraftan da üzüldüm. Fakat Hacıhüsrev’de 10-15 oy alırken o seçimde 700 küsur oy aldık. Şimdi rahmetli oldu. Şimdi ben aynı şeyi, bu seçimde, sadece Haydar Ali, Hacıhüsrev’den beklemiyoruz, ona göre yani. Burada sandık kurulu üyesi kardeşlerim, gençler, Kasımpaşa’nın amigoları, hepsi burada malum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün, vefat haberini almanın üzüntüsünü yaşadıkları AK Parti AR-GE ve Eğitim Başkan Yardımcısı, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi Osman Karaaslan’a Allah’tan rahmet diledi.

Erdoğan, “Genç yaşına rağmen partimize ve davamıza aşkla hizmet etmiş Osman kardeşimizi her zaman şükranla yad edeceğiz. Her vefat bize bu dünyanın faniliği yanında geride hayırla yad edilecek bir miras bırakmamız gerektiğini hatırlatıyor. Uzun veya kısa bir insan ömrüne Allah ondan razı olsun, iyi adamdı, iyi kadındı cümlesini sığdırabiliyorsa, ne mutlu ona” diye konuştu.

“Her seçim dönemini milletimize geçmişte yaptıklarımızın hesabını verme ve gelecekte yapacaklarımızın ruhsatını alma vesilesi olarak gördük” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

‘BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDUĞUM ZAMAN BU OYUNA GELDİK VE BİR HAFTA HAPİSTE YATTIM’

“Milli iradenin üstünlüğüne tüm kalbiyle inanan bir kadro olarak yetkiyi hiçbir zaman başka yerlerde ve yöntemlerde aramadık. Geçmişte milletten alamadıkları iktidar yetkisini darbe ve vesayet eliyle gasp etmeye can atanlar vardı. Aynı şekilde sandığa milletin atmadığı oyu hile ve hurdayla kendi hanelerine yazdırmak için her türlü oyunu sergileyenlere de rastlıyorduk. Beyoğlu Belediye Başkan adayı olduğum zaman bunu yaşadık. Bu oyuna geldik ve bundan dolayı da bir hafta hapiste yattım. Beyoğlu’nda bu olayı yaşadık. Bıraksan her iki zihniyet de hemen yeniden kafayı kaldıracak ama biz teşkilatımızla, sandık görevlilerimizle, gönüllü vatandaşlarımızla, sandığı da sonuçlarını da çok sıkı tuttuğumuz için kimse başka yollara tevessül edemiyor.”

‘BENİM HALKIM BU SEÇİMLERDE EKREM EFENDİ’YE BÖYLE BİR YOL GÖSTERMEYECEK’

“Bu seçimlerde sandığa gidecek vatandaşın iradesine müdahale için pek çok kirli pazarlığın yapıldığına şahit olduk. Şu anda öyle kirli pazarlıklar var ki, İstanbul’daki işte büyükşehir adayı, malum partinin, CHP’nin, bu oyunların, bu tezgahların peşinde ama benim halkım bu seçimlerde Ekrem Efendi’ye böyle bir yol göstermeyecek. İnşallah biz Allah’ın izniyle muradımıza ereceğiz. Kimi partiler kendi seçmenlerinin oyunu adeta işporta pazarına çıkardı. Kazanmak değil, kaybettirmek için ortada dolaşanların motivasyon kaynaklarının hiç de masum olmadığı açıktır. Bavul bavul dolarlar, avrolar, bu görüntülerin siyaseti kirlettiği bir ortamda kimse böyle bir tabloyu ilkeyle, davayla, siyasi görüş farklılığıyla izah edemez.”

‘BUNCA YIL SONRA ZÜBÜK SİYASETİNİ HORTLATTILAR’

“Siz sırtınızı dönseniz de hakikatler değişmiyor. Bu seçimde, bilhassa İstanbul’da şehirle, şehrin geleceğiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir oyun oynanıyor. İstanbul’un depreminden trafiğine hiçbir meselesi gündemlerinde olmayanların yarısı yalan, yarısı yanlış bilgilerle yürüttükleri kampanyanın arkası bir hayli karanlıktır. Türkiye, bu siyaset tarzını çeyrek asır öncesinde rafa kaldırmıştı. Bunca yıl sonra ülkemizde zübük siyasetini hortlatanların niyeti bugün İstanbul’u, yarın tüm ülkeyi yağmalamaktır. Rabbimden eskilerin deyimiyle tek ayak üstünde 40 yalan söylerin şerrinden hepimizi korumasını diliyorum.”

‘İŞİ HİÇ OLMADIĞI KADAR SIKI TUTMAMIZ GEREKİYOR’

“Bunca yıllık siyasi hayatımız bize şunu gösterdi: Seçim sahada kazanılır, sandıkta tescil ettirilir. Sahada yoksanız, sandıktan bir şey zaten çıkmaz. Sandığı iyi kontrol edemezseniz de sahadaki emeğinizin en azından bir kısmı heba olur. Sizler bugüne kadar adaylarımız ve teşkilatlarımızla birlikte canla, başla sahada çalıştınız. Asıl önemli vazife pazar günü sizi bekliyor. AK Parti ve Cumhur İttifakı’nı temsilen sandıklara sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum. İşi hiç olmadığı kadar sıkı tutmamız gerekiyor. Bizim kimsenin oyunda gözümüz yok ama bizim namusumuza emanet edilmiş tek bir kardeşimizin oyunun zayi edilmesine de rıza gösteremeyiz.”

‘SEÇİM GÜNLERİ HER TÜRLÜ YALANA, PROVOKASYONA, OPERASYONA AÇIK GÜNLERDİR’

“Genel merkezimizle, il ve ilçe teşkilatlarımızla her şeyi adım adım izleyeceğiz. Her şeyin hukuka, hakkaniyete, adalete uygun bir şekilde yürümesi için bina görevlisiyle, kat görevlisiyle, sandık müşahidiyle, tüm süreç bitene kadar bir an bile vazifemizi ihmal etmeyeceğiz. Yerimize yedek bir görevli gelmeden, her ne sebeple olursa olsun bulunduğumuz mahalden ayrılmayacağız.

Seçim günleri her türlü yalana, provokasyona, operasyona açık günlerdir. Sandık görevlilerimizin kaynağı teşkilatımız olmayan hiçbir bilgiye itibar etmemeleri gerekir. Yaşanan her türlü olağan dışı durum, yazılı tutanağa dönüştürülerek mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Tutanaklar, sisteme girişler, tespit edilen eksiklerin tamamlanması gibi işlemler hassasiyetle yürütülmelidir. Sandığın kazası 5 yılda bir olabiliyor. İstanbul’un 5 yılı kaybolup gitti, bir 5 yılı daha aynı akıbete uğratamayız. Biz Murat Kurum kardeşimizin hem şehrin son dönemdeki kayıplarının telafisi hem geleceğe hazırlanması hususundaki becerisine güveniyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x