Sağlıklı yaşam koçuna şok suçlama: Kızım onun yüzünden öldü

“Buz adam” lakabıyla tanınan ünlü yaşam koçu ve konuşmacı Wim Hof’a çok sert suçlamalar yöneltildi…

Sağlıklı bir yaşam için buz gibi soğuk suda terapi yapılmasını öneren 65 yaşındaki Hollandalı adam, soğuk su terapisinin bağışıklığı güçlendirdiğini ve kanser, diyabet ve kireçlenmeyi ortadan kaldırdığını iddia ediyordu.

İngiliz medyasında yer alan haberlerde çok sayıda insanın giderek Hof’a karşı suçlamalar yönelttiği belirtildi. Sunday Times’ta yer alan haberde bu “sağlık önerisini” veren Hof’un olası yan etkileri ise kamuoyu ile paylaşmadığını ve bu yöntemi deneyen çok sayıda insanın öldüğü de aktarıldı.

2022 yılında İngiltere’de yaşayan 3 çocuk annesi Kellie Poole’nin bu yöntemi bir nehirde denediği ve kısa bir süre sonra öldüğü belirtildi. Genç kadının kalp krizi geçirdiği ve soğuk suyun da bu ölümün sebebi olabileceği de açıklandı. 

Sunday Times, kamuya açık bilgilerden ve adli tabip raporlarından derlediği haberinde Hof’un tekniğini deneyen en az 11 kişinin öldüğünü de duyurdu.

ABD’de benzer yöntemi deneyerek yaşamını yitiren bir genç kadının da 2020’den beri Hof’un tekniğini çalıştığı ve ölmeden önce de Hof’un uygulamasını indirdiği öğrenildi. Yaşamını yitiren kadının babası Hof’a yaklaşık 70 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x