Sarp Kuray, Yoğun Bakıma Alındı

68 kuşağının simge isimleri arasında yer alan, Dev-Genç kurucularından Sarp Kuray, dün gece aniden fenalaşarak yoğun bakıma kaldırıldı.

Bilinci kapalı şekilde tedavisine devam edilen Sarp Kuray’ın Maslak’ta Acıbadem Hastanesi’nde yattığı öğrenildi.

SARP KURAY KİMDİR?

Asker, siyasetçi, aktivist, Dev-Genç örgütü kurucularından. 1945 yılında Sinop’un Boyabat ilçesinde dünyaya geldi. Eski Ankara Valisi Enver Kuray’ın oğlu, Yassıada Savcısı Ömer Egesel’in yeğeni, sinema oyuncusu Nur Sürer’in de eşidir.

Ankara Hukuk Fakültesi’nde okuyan, ardından da Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan Sarp Kuray, okulu bitirip Deniz Teğmeni olarak görev alırken ordudan sicilen emekli oldu.

Sarp Kuray, 12 Mart 1971 öncesi dönemi silahlı terör örgütlerinden Dev-Genç’i kurucularından olup, örgütün çeşitli eylemlerinde yer aldı. 12 Mart 1971 askeri darbesi oluşturulan sıkıyönetim mahkemelerinde 24 yıl hapse mahkûm edildi, fakat 1974 Genel Affından yararlanarak serbest bırakıldı.

Serbest kalışının ardından yurtdışına gider. Yurtdışında kurduğu Partizan Yolu/16 Haziran Hareketi adlı örgütü 1988 yılında feshetti, daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosunun kuruculuğunu yaptı.

30 Ekim 2008’de Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ömer Gürcan gibi isimlerin de aralarında bulunduğu “16 Haziran Hareketi” üyeleriyle SHP’ye katıldı ve 24 Mayıs 2008’de düzenlenen SHP Kurultayında SHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi.

4 Şubat 2009 tarihinde, “16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim oldu. Polis tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. 16 Haziran örgütünü kurduğu iddiasıyla ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmek’ suçlamasıyla 7 yıl 8 ay Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan Sarp Kuray, cezasının tamamlanmasının ardından 28 Kasım 2016 günü tahliye oldu.

Kuray’ın cezaevi çıkışına ailesi ve yakınlarının yanı sıra aralarında CHP’li milletvekilleri Fikri Sağlar, Ali Şeker, Eren Erdem, Orhan Sarıbal, sanatçı dostları Yüksel Arıcı, eşi Nur Sürer ve arkadaşlarının oluşturduğu 100 kişilik bir kalabalık karşıladı. Jandarma görevlisi eşliğinde cezaevi kapısına gelen Sarp Kuray, yakınlarına sarılarak gözyaşlarına boğuldu.

Kendisini karşılamaya gelenlere tek tek sarılan Kuray, gelenlere teşekkür ederek, “Bundan 8 yıl evvel Ankara’da sevgili arkadaşlarım beni uğurlarken, onlara bir söz vermiştim. ‘Ömrüm olursa bu cezaevinden devrimci çıkacağım’ dedim. Size layık çıktığımı bilmenizi isterim. Ben 68 başkaldırısının bir ayağıyla Deniz Harp Okulu, bir ayağı Dev-Genç’te yetişmiş bir insanım. Biz eğilmek bükülmek yakışmaz. Bizi hiç bir kuvvet ne zorbalık, ne batakçı gericilik eğdiremez. Dik girdik, dik çıkıyoruz. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x